Age Category Winners                                                              Top Team Winners                     

Male Top Finisher (16+)                                                                                Grant X-Country Team

ANDREW FALKIEWICZ 16:49.33                                                                          
                                                                                                                               
Female Top Finisher (16+)
RACHEL BOTHAM  20:44.28

Male Top Finisher (15 & Under)
TIM SHUMAKER 19:11.81

Female Top Finisher (15 & Under)
ANNE HAMMES 21:08.20

Male 8 and Under
1 WYATT GARCIA 22:12.20
2 NEO BILIC 24:59.59
3 LUCAS QUESNELL 26:04.69


Female 8 and Under
1 YOHANA RUSSOM 32:29.17
2 BRIA JONES 32:59.36
3 JOY CHANG 33:22.14

Male 9 to 10
1 RYAN SWARTZ 21:59.01
2 LEON CHEN 23:29.06
3 JACKSON LANTIS 24:45.92

Female 9 to 10
1 FIYORI ROSSOM 24:07.93
2 SOFIE VERMAAS 31:28.77
3 SIMONE BENSON 32:40.92

Male 11 to 12
1 PETER BOYD 19:15.19
2 NICKLAS CALDWELL 19:21.61
3 GABRIEL XAVIER 20:56.36

Female 11 to 12
1 GWEN RAUVOLA 23:05.45
2 ANNA YOUNGBLOOD 24:20.14
3 SARAH WATELET 25:17.08

Male 13 to 15
1 CALVIN BESSE 20:41.74
2 CONOR YOUNGBLOOD 20:43.85
3 JACK KARPINSKI 21:08.07

Female 13 to 15
1 RETTA KARPINSKI 23:20.78
2 AVA LANTIS 24:46.87
3 DAVIA KERR 25:22.05

Male 16 to 19
1 ZACHARY ZOLLMAN 28:57.03

2 NIKOLAI WOOD 50:11.67

Female 16 to 19
1 ALIVIA BROWN 31:58.57

Male 20 to 29
1 NICK OEHLBERG 19:46.62
2  ALEC DOSLAND 21:13.27
3 CHRISTIAN JOEL LOPEZ 28:22.27

Female 20 to 29
1 CHRISTINE DUGGAN 22:43.86
2 NATTAYA POCHE 31:31.30
3 REBECCA WASSEM 51:22.27

Male 30 to 39
1 HUNTER BLISS 18:41.14
2 MICHAEL DUGGAN 19:05.56
3 SAM DILLMAN 21:45.16

Female 30 to 39
1 MEGHAN SWAVELY 22:27.26
2 CHRISTINA TUTTLE 22:54.32
3 LINDSEY URBAND 24:09.93


Male 40 to 49
1 JAMIE MONROE 18:17.80
2 ERIC KARPINSKI 18:49.27
3 CHRISTOPHER URBAND 20:42.28

Female 40 to 49
1 ELIZABETH LEEDS 21:58.04
2 AMY YOUNGBLOOD 22:02.58
3 ALYSSA WALTON 24:08.36

Male 50 to 59
1 JOHN HAMMES 20:50.57
2 JOHN SAUNDERS 22:04.90
3 JOHN WATSON 23:05.07

Female 50 to 59
1 NANCY WILKINS-DIEHR 22:04.28
2 DORI CAGE 25:29.31
3 KARENAN BROE 25:37.68

Male 60 to 69
1 HANK SULLIVAN 22:21.55
2 DANIEL DIEHR 22:49.51
3 ROBB LATIMER 24:04.55

Female 60 to 69
1 DENISE VANAMAN 28:25.75
2 CAROL YONG 33:57.46
3 CAROL BAER 35:24.44

Female 70 to 79
1 ROSEMARY WATSON 41:35.05

MALE 80 AND OVER

1 HAL BJORNSON 51:20.90

Our 2018 Winners!

Their times were clocked as they raced past the finish line, and we're proud to announce the winners,

by Age Category, for this year's annual Mission Hills 5k. We also tabulated the results of the top five runners from each of our registered teams and presented awards for the Top Team Category as well.

Congratulations to all of our winners! And a special thanks belongs to UltraStar Cinemas, Home & Away, Kettle and Stone, and Robb "Latz" Latimer Massage for donating such fabulous prizes.

Saturday, April 6, 2019, 8 am

Start and Finish Line:

Grant K8 School

1425 Washington Place


The annual Mission Hills 5k promises fun for the whole family. 

Run to compete, run for fun or move at your own speed.

Just show up and enjoy the day!